Pomysł na wykusz

19/03/2018 | 0 komentarzy

Jak można zaaranżować wyszkusz?

 

08

www.archdaily.com

 

Forma znana w architekturze od kilku stuleci, którą można albo kochać, albo nienawidzić. Daje mnóstwo możliwości, ale nierzadko sprawa problemy. Czym jest? Skąd się wziął? I w końcu – jak w pełni wykorzystać jego możliwości?

 

020

www.keephighhopes.tumblr.com

 

Według encyklopedycznej definicji wykusz to forma architektoniczna, która stanowi element wystający z lica elewacji i nadwieszony powyżej parteru. Może zajmować zarówno wysokość jednej, jak i kilku kondygnacji. Na przestrzeni lat przyjmował różne formy, co początkowo związane było z ograniczeniami technicznymi – od rzutu prostokątnego, kwadratowego, przez równoramienny trapez oraz łuk, aż po dzisiejszy, zupełnie nieregularny plan. 

 

05

www.naturehumaine.com

 

010

www.maltanita.files.wordpress.com

 

Na Stary Kontynent przywędrował z Bliskiego Wschodu, gdzie miał charakter czysto utylitarny – był istotnym elementem architektury obronnej. W Europie – oprócz niewątpliwych zalet funkcjonalnych – dostrzeżono jego walory estetyczne i dekoracyjne. Największą popularność zdobył prawdopodobnie w Anglii w epoce wiktoriańskiej, skąd wraz z kolonizatorami dotarł na śródziemnomorską Maltę. Do dziś oblepione kolorowymi wykuszami fasady budynków są jednym z najbardziej rozpoznawalnych elementów wyspy. Szczególnie ceniony także w okresie romantyzmu i historyzmu – pojawia się jako element charakterystyczny mieszczańskiej kamienicy. 

 

04

www.commons,wikimedia.org

 

015

www.mojawarszawa.blox.pl

 

Pomimo okresów większego czy mniejszego uznania wykusz jest obecny w architekturze nieprzerwanie od kilku stuleci. Dlaczego? Wszystko za sprawą jego dwóch ogromnych zalet, mających wpływ zarówno na wnętrze oraz formę zewnętrzną budynku. 

 

013

www.cdn.onekindesign.com

 

FUNKCJONALNOŚĆ I DEKORACYJNOŚĆ

017

www.wtarchitecture.com

 

Z zewnątrz – jest elementem plastycznym ożywiającym bryłę. Wprowadzając na elewacji grę światła i cienia nadaje jej wyjątkowego charakteru. Lecz dopiero we wnętrzu ujawniają się jego funkcjonalne aspekty. 

Przede wszystkim – powiększa powierzchnię użytkową. Dodatkowe metry kwadratowe dają dodatkowe możliwości w kreowaniu przestrzeni. 

 

030

www.projektyzwizja,pl

 

Dobrze zaprojektowany wykusz pozwala na doskonałe oświetlenie pomieszczenia, do którego przylega – w zależności od swojego przeznaczenia i potrzeb użytkowników. Całkowicie przeszklony – zapewnia naturalne światło przez czas dłuższy niż tradycyjne okno, ponieważ dociera ono do wnętrza z kilku kierunków. Natomiast dzięki zastosowaniu wyłącznie bocznych przeszkleń pozwala uniknąć ostrych promieni słonecznych skierowanych równolegle do ściany, tworząc nieco prywatną atmosferę. 

 

014

www.sofa.com

 

TRADYCJA VS. NOWOCZESNOŚĆ

016

www.lodz.fotopolska.eu

 

Choć kojarzy się z architekturą tradycyjną – głównie z epoką wiktoriańską oraz historyzującymi kamienicami mieszczańskimi, to wykusz utrwalał się w obrazie kulturowym przez lata (obecny m.in. w dobie modernizmu), aż dotarł do czasów współczesnych. Jak się miewa teraz? 

 

019

www.archdaily.com

 

Współcześnie, głównie dzięki osiągnięciom technologicznym, zalety zdecydowanie dominują nad wadami wykusza. Jego wykonanie i użytkowanie nieznacznie tylko podnosi koszty całej inwestycji, a wpływa na funkcjonalność i aspekty estetyczne – tworząc miejsce wyjątkowe. 

 

CO W WYKUSZU?

031

www.thespruce.com

 

Mówiąc najprościej – wykusz to dodatkowe miejsce z doskonałym doświetleniem. Zatem dla jakiego pomieszczenia będzie idealny? Odpowiedź na to pytanie jest jednocześnie prosta i zaskakująca – dla każdego! Wszystko zależy od naszych oczekiwań, upodobań i potrzeb. 

 

012

www.markcunninghaminc.com

 

02

www.sofacouch.com

 

06

www.pinterest,com

 

Wykusz przeszklony całkowicie pozwala na urządzenie słonecznej jadalni czy kuchni, bądź jasnej i przytulnej pracowni. Stworzy fantastyczny kąt do wypoczynku, w którym stanąć może fotel lub leżanka, albo po prostu miękkie poduchy. Jest świetnym miejscem dla klatki schodowej, która zwykle zabiera sporą część powierzchni domu. Sprawdzi się również w łazience [!] podkreślając centralne miejsce wolnostojącej wanny. 

 

027

www.decorpad.com

 

028

www.decorpad.com

 

Wykusz, do którego naturalne światło dociera tylko z kierunków bocznych, ogranicza i rozprasza silne promienie równoległe, tworząc we wnętrzu wyjątkową, intymną atmosferę. Jego pełna ściana stanowi idealne tło np. dla ekspozycji obrazu, rodzinnej galerii fotografii czy wyjątkowego mebla. Taka przestrzeń świetnie sprawdzi się jako miejsce do pracy (szczególnie do pracy na komputerze), podkreśli miejsce sofy w salonie czy łóżka w sypialni. 

 

018

www.123dv.nl

 

011

www.johnlumarchitecture.com

 

KOCHAĆ CZY NIENAWIDZIĆ?

01

www.aquasenseusa.com

 

Przekorna teza postawiona na samym początku teraz wydaje się absurdalna. Wiele możliwości, które daje wykusz – dodatkowa przestrzeń, funkcjonalność, doświetlenie oraz wymiar estetyczny, to niewątpliwie jego największe zalety. Jedyny problem i wada wykusza – to podjąć decyzję. 

 

023

www.architecturaldigest.com

 

024

www.architecturaldigest.com

 

025

www.zsazsabellagio.com

 

021

www.pinterest.com

 

022

www.architecturaldigest.com

 

07

www.elusivemagazine.com

 

032

www.88homedecor.com

 

09

www.designrulz.com

 

03

www.idealhome.co.uk

 

Klaudia Tworo Projektowanie Wnętrz

Może spodoba Ci się także wpis …

Największe błędy w projektowaniu kuchni

Największe błędy w projektowaniu kuchni

Największe błędy w projektowaniu kuchni cz. I Projektowanie kuchni bez doświadczenia w aranżacji wnętrz może okazać się trudnym wyzwaniem, w którym łatwo popełnić błędy projektowe. Kuchnia to prawdziwe pole minowe, jeśli chodzi o ilość błędów, które można popełnić...

Ile kosztuje architekt wnętrz?

Ile kosztuje architekt wnętrz?

Ile kosztuje architekt wnętrz? Bardzo często czynnikiem decydującym o wyborze pracowni wnętrzarskiej jest cena projektu wnętrz. Po wstępnej selekcji, jaką jest wybór biur projektowych na podstawie preferencji estetycznych i stylistycznych, pada pytanie o cenę...

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Klaudia Tworo

Od 15 lat zgłębiam tematy związane z wnętrzami a od 9 lat prowadzę własne biuro projektowe. Na łamach bloga poruszam tematy, które najczęściej nurtują moich klientów. Zapraszam Cię do lektury, ale także do śledzenia moich social mediów, na których na bieżąco dzielę się aktualnymi projektami i ciekawostkami z życia pracowni. 

Chcesz być informowany o nowych wpisach?

Zapisz się do newslettera i nie przegap ciekawych informacji i cennej wnętrzarskiej wiedzy ? Odbierz też prezent w postaci E-booka „Od czego zacząć urządzanie mieszkania?”.