Największe błędy w projektowaniu kuchni

17/07/2022 | 0 komentarzy

Największe błędy w projektowaniu kuchni cz. I

Projektowanie kuchni bez doświadczenia w aranżacji wnętrz może okazać się trudnym wyzwaniem, w którym łatwo popełnić błędy projektowe. Kuchnia to prawdziwe pole minowe, jeśli chodzi o ilość błędów, które można popełnić przy jej planowaniu.

Aranżacja kuchni to trudny orzech do zgryzienia dlatego zastanów się i dokładnie przeanalizuj temat, zanim zaczniesz projektować to wnętrze na własną rękę. Może okazać się, że bezpieczniej będzie zlecić temat specjaliście, jakim jest architekt wnętrz. O korzyściach płynących ze współpracy z architektem wnętrz przeczytasz we wpisie  Czy warto współpracować z architektem wnętrz? 

Z uwagi na liczbę potencjalnych błędów, jakie można popełnić przy aranżowaniu kuchennej przestrzeni, postanowiłam podzielić ten wpis na dwie części. W tym artykule nie dowiesz się jak wykluczyć wszystkie projektowe wpadki w kuchni, ale przeczytasz o tych najczęściej popełnianych błędach, które w konsekwencji mogą utrudnić lub wręcz uniemożliwić korzystanie z kuchni, lub jej części.

Projekt nowoczesnej kuchni w bieli i drewnie

Projekt nowoczesnej kuchni w bieli i drewnie – foto Kamila Markiewicz – Lubańska

Jak zaplanować gniazda w kuchni?

Niewłaściwa i nieprzemyślana lokalizacja gniazd w kuchni to jeden z najczęściej popełnianych błędów w projektowaniu kuchni. Po ustaleniu lokalizacji sprzętów kuchennych i zaprojektowaniu układu szafek należy dokładnie przeanalizować i zaplanować umiejscowienie gniazd i włączników, zarówno w obrębie blatu roboczego, jak i sprzętów w zabudowie meblowej.

Warto zastanowić się jakie sprzęty będą stały na blacie na co dzień i w których miejscach będą konieczne gniazda “robocze”. Gniazda można zaplanować na ścianie nad blatem, pod szafkami wiszącymi lub w blacie. Tutaj oczywiście czyha na nas kilka niebezpieczeństw.

Profesjonalny architekt wnętrz, gniazda na ścianach w kuchni planuje z dbałością o detal. Jeśli na ścianie między blatem a szafkami górnymi pojawią się płytki, sprawdza, w którym miejscu wyjdzie fuga, by zlokalizowane tam gniazdo nie wyglądało przypadkowo. To samo dotyczy np. grafik na szkle, projektant wnętrz zadba o to, by gniazdo nie zasłoniło głównego dekoru.

Warto też zwrócić uwagę na wysokość gniazda nad blatem. Gniazdo umiejscowione tuż przy blacie może sprawić, że nie uda nam się skorzystać z każdej wtyczki, a dodatkowo będzie narażone na zachlapania.
Jeśli planujesz na ścianie szkło, pamiętaj, że gniazdo nie może być zaplanowane zbyt blisko rantu tafli szkła, by przy wycinaniu otworu pod gniazdo, szkło nie pękło.

Jeśli planujesz w kuchni gniazda blatowe, pamiętaj, by upewnić się, że pod gniazdem nie będzie sprzętów AGD i żadnych systemów wewnątrz szafkowych (szuflady, carga, wysuwane kosze itp.). Gniazda takie mają swoją określona grubość i nie uda się ich zamontować np. nad zmywarką w standardowej szafce kuchennej.

Gniazda wysuwane z szafki górnej również zabierają pewną przestrzeń w jej wnętrzu, dlatego zaplanuj to w optymalny sposób, by nie tracić niepotrzebnie miejsca wewnątrz szafki.

Jeden z najczęściej popełnianych błędów przy planowaniu gniazd w kuchni to umieszczanie ich za sprzętami AGD. Należy unikać takiego rozwiązania z dwóch powodów. Standardowa szafka kuchenna najczęściej nie pomieści na głębokości sprzętu i wtyczki. Warto więc planować gniazdo w szafce obok co jest dodatkowym plusem. Dużo łatwiej dostać się do wtyczki w szafce obok niż za np. mikrofalówką.

Myślę, że warto też zwrócić uwagę, na gniazdo lodówkowe. Spotykam się notorycznie w różnych projektach kuchni z sytuacją, gdzie lodówka, jest podłączana do przedłużacza leżącego na ziemi pod lodówką. W mojej ocenie jest to błąd projektowy. Przy zalaniu może być to sytuacja potencjalnie niebezpieczna. Lepiej takie gniazdo zaplanować nad lodówką lub w szafce obok.

Nowoczesne gniazdo blatowe

Nowoczesne gniazdo blatowe  – foto z zasobów producenta Bachmann 

Jak zaplanować przyłącza wodne w kuchni?

Niestety dosyć często, na inwestycjach deweloperskich spotyka się sytuacje, w której rury wodne i kanalizacyjne idą na wierzchu ściany. Koniecznie należy pamiętać, że sprzęty AGD typu piekarnik czy zmywarka mają głębokość, która wypełnia całą standardową szafkę kuchenną. Nie zmieści się w niej rura. W takich sytuacjach konieczne jest zastosowanie blatu o niestandardowej głębokości. Musi być on na tyle głęboki, by przykryć standardowej głębokości szafkę i rury, które będą przebiegać za szafkami.

W przypadku gdy rury przyłączy będą ukryte w ścianie, należy zawsze planować je obok sprzętu, jeśli ma on się zmieścić w zabudowie szafkowej o standardowej głębokości.

Pamiętaj też, że gdy zdecydujesz się na lodówkę z kostkarką lub dystrybutorem wody, najczęściej będzie ona wymagała przyłącza wody, które warto też zaplanować obok, a nie za lodówką.

Z tematów wodnych w kuchni warto jeszcze poruszyć temat filtru wodnego. Jeśli planujesz w kuchni filtr wody z odwróconą osmozą, weź pod uwagę, że potrzebne będzie na to miejsce w szafce.

Warto zastanowić się też czy zmywarka lub pralka w kuchni, będzie podłączana pod ciepłą czy zimną wodę, a następnie zaplanować wybrane przyłącze. Najczęściej zmywarki mają możliwość podłączenia pod ciepłą wodę do 60 stopni. Należy to jednak sprawdzić w dokumentacji produktowej wybranego modelu. Teoretycznie jest to tańsze w eksploatacji, ponieważ unikamy podgrzewania wody prądem. Natomiast bardzo często można spotkać się z opinią, że podłączanie zmywarki do ciepłej wody, obniża parametry skuteczności mycia.

projekt kuchni z lodówką side by side

Projekt kuchni z lodówką side by side – foto Kamila Markiewicz – Lubańska

Zlew pod oknem – tak czy nie?

Cudnie jest móc myć naczynia pod oknem. Zlew jest wtedy doświetlony, a jeśli za oknem jest piękny widok to zmywanie naczyń, może okazać się nawet przyjemne 😉 W internecie znajdziesz całe mnóstwo projektów kuchni ze zlewem pod oknem.

Zastanów się, czy na pewno, jest to rozwiązanie dla Ciebie akceptowalne. Wybierając takie rozwiązanie, w szczególności w przypadku gdy blat jest wpuszczony w parapet, musisz wziąć pod uwagę realne ryzyko, że okno będzie narażone na zachlapania.

Pamiętaj też, że należy przy takim rozwiązaniu sprawdzić, czy będziesz mieć możliwość otwierania okna. Teoretycznie, dla kogoś, kto mieszka w domku jednorodzinnym, takie rozwiązanie nawet przy kolizji okna z baterią jest do rozwiązania. Okna można zawsze umyć od strony zewnętrznej. W przypadku mieszkania w bloku będzie to bardziej problematyczne.

Tu rozwiązaniem może być bateria podokienna, składana lub chowająca się w blat. Należy jednak zweryfikować wysokość złożonej baterii i sprawdzić, czy skrzydło okienne swobodnie otworzy się przy złożonej baterii. W przeciwnym wypadku narażasz się na brak możliwości otwarcia okna kuchennego, co niewątpliwie jest mało funkcjonalne i zdecydowanie zalicza się do błędów w projektowaniu kuchni.

Urządzając kuchnię, stawiaj zawsze na funkcjonalność i przeanalizuj swoje potrzeby. Z funkcjonalnego układu można zawsze zrobić piękną kuchnię, ale piękna kuchnia bez przemyślanego układu będzie tylko piękna 😉

bateria podokienna

Projekt kuchni ze zlewem pod oknem – foto Kamila Markiewicz – Lubańska

Nieodpowiedni dobór blatu do zlewu podwieszanego

Przepięknym, nowoczesnym rozwiązaniem są zlewozmywaki podwieszane. Niewątpliwie prezentują się one dużo bardziej elegancko i bardziej ekskluzywnie niż standardowe zlewy montowane od góry. Są one także bardziej higieniczne, dlatego architekci wnętrz bardzo często umieszczają takie zlewy w projektach kuchni.

Wiele osób nie zdaje sobie jednak sprawy, że standardowe wiórowe blaty kuchenne nie zdadzą egzaminu przy tego typu zlewozmywakach. Stosowanie tego typu blatu w tej sytuacji jest błędem, który najpewniej doprowadzi do nasiąknięcia i spuchnięcia blatu. Jeśli chcesz zastosować blat laminowany wiórowy, należy sięgać po rozwiązania wzmacniane na rantach wycięcia żywicą. Pamiętaj, że nie każdy producent oferuje takie rozwiązania.

Przy takich zlewach sprawdzą się blaty odporne na wodę takie jak: kamienne, konglomeraty, spieki kwarcowe i płyty HPL.

zlewozmywak podwieszany

Kuchnia w stylu modern classic z podwieszanym zlewozmywakiem, projekt wnętrz Łódź – foto Kamila Markiewicz – Lubańska

Błędów tego typu, można w projektowaniu kuchni popełnić naprawdę wiele. W pierwszej części tego posta zawarłam jedynie kilka najczęściej popełnianych wpadek. Już niebawem druga część wpisu i kolejne faux-pas kuchenne. Koniecznie daj znać jakich błędów lub wpadek nie udało się Tobie uniknąć przy projektowaniu kuchni, lub na co Twoim zdaniem warto jeszcze zwrócić uwagę.

Jeśli jesteś natomiast na etapie wykańczania swojego wnętrza lub rearanżacji kuchni i jest to temat, którym nie chcesz zajmować się sam, pamiętaj, że nasza pracownia przyjmuje także mniejsze zlecenia, w tym projekty samych kuchni. Zapytaj o darmową ofertę i koszt projektu kuchni poprzez formularz kontaktowy.

Klaudia Tworo Projektowanie Wnętrz

Może spodoba Ci się także wpis …

Ile kosztuje architekt wnętrz?

Ile kosztuje architekt wnętrz?

Ile kosztuje architekt wnętrz? Bardzo często czynnikiem decydującym o wyborze pracowni wnętrzarskiej jest cena projektu wnętrz. Po wstępnej selekcji, jaką jest wybór biur projektowych na podstawie preferencji estetycznych i stylistycznych, pada pytanie o cenę...

Czy warto zatrudnić architekta wnętrz?

Czy warto zatrudnić architekta wnętrz?

Czy warto współpracować z projektantem wnętrz?   Projekt wnętrz w dzisiejszych czasach nie jest już usługą bardzo luksusową. Choć nadal tu i tam słyszy się, że architekt wnętrz to kaprys ludzi o odpowiednio zasobnym portfelu. Koszt projektu w porównaniu do kosztu...

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Klaudia Tworo

Od 15 lat zgłębiam tematy związane z wnętrzami a od 9 lat prowadzę własne biuro projektowe. Na łamach bloga poruszam tematy, które najczęściej nurtują moich klientów. Zapraszam Cię do lektury, ale także do śledzenia moich social mediów, na których na bieżąco dzielę się aktualnymi projektami i ciekawostkami z życia pracowni. 

Chcesz być informowany o nowych wpisach?

Zapisz się do newslettera i nie przegap ciekawych informacji i cennej wnętrzarskiej wiedzy ? Odbierz też prezent w postaci E-booka „Od czego zacząć urządzanie mieszkania?”.