Czy warto zatrudnić architekta wnętrz?

07/03/2022 | 0 komentarzy

Czy warto współpracować z projektantem wnętrz?

 

Projekt wnętrz w dzisiejszych czasach nie jest już usługą bardzo luksusową. Choć nadal tu i tam słyszy się, że architekt wnętrz to kaprys ludzi o odpowiednio zasobnym portfelu. Koszt projektu w porównaniu do kosztu całej inwestycji to zaledwie 3-5% jej wartości. Pracownie projektowe mają w ofercie różne pakiety, z których można wybrać odpowiedni dla siebie.  W tym poście dowiesz się, że współpraca z projektantem zaoszczędzi Ci nie tylko stresu i czasu ale również pieniędzy.

Dzisiejszy świat pędzi do przodu w zastraszająco szybkim tempie i wiele osób nie ma czasu tak jak dawniej, urządzać i remontować się na własną rękę. Nie chodzi nawet o to, że brakuje im pomysłu na wnętrze. Przeważnie po prostu trudno jest znaleźć czas i energię na to aby wszystko dokładnie zaplanować, dobrać, zakupić i zrealizować.

Sam projekt wnętrza jest bardzo złożonym procesem. To nie tylko ustawianie mebli i wybieranie kolorów. Projektant wnętrz, jest na bieżąco z materiałoznawstwem, konstrukcjami stolarskimi, przewidzi odpowiednią lokalizację i wysokość punktów elektrycznych czy hydraulicznych, dopilnuje niuansów których pominięcie często stanowi przyczynę kosztownych w naprawie problemów. Profesjonalista dostosuje też projekt do Twojego budżetu pamiętając jednocześnie o wszystkich kosztach związanych z realizacją.

projektant

www.pexels.com

Kiedy zatrudnić architekta wnętrz i dlaczego można na tym zaoszczędzić?

Choć świadomość inwestorów w ostatnich latach bardzo wzrosła, to jednak zdecydowana większość osób zgłasza się do projektanta wnętrz zbyt późno by uniknąć niepotrzebnych kosztów. Współpraca z architektem wnętrz powinna zacząć się już na samym początku, przy wyborze mieszkania czy przed rozpoczęciem budowy. Dzięki temu, będziemy mieć wystarczająco dużo czasu na opracowanie projektu i przygotowanie rysunków technicznych pod zmiany lokatorskie, aby trafiły na budowę przed postawieniem ścian.

Jeśli kupujesz mieszkanie z rynku pierwotnego, masz już do niego klucze i dopiero teraz myślisz o współpracy z biurem projektowym to masz ograniczone możliwości aranżacyjne i musisz dostosować się do układu ścian, elektryki i hydrauliki zaprojektowanych przez dewelopera. Jeśli na tym etapie chcesz wykonać zmiany będą Cię one sporo kosztować i najprawdopodobniej stracisz gwarancję na mieszkanie . Przesunięcie jednego punktu elektrycznego w Łodzi to koszt nawet powyżej 80 zł, a przy realizacji projektów wnętrz w Warszawie już ponad 100 zł. Większe prace wyburzeniow czy stawianie nowej ściany może kosztować nawet kilka tysięcy złotych.

Jeśli kupujesz tak zwaną “dziurę w ziemi” a budynek jeszcze nie stoi, masz spore szanse na oszczędności. Na tym etapie wielu deweloperów umożliwia wprowadzenie zmian lokatorskich. To oznacza, że wraz z architektem wnętrz macie wystarczająco dużo czasu aby dokładnie opracować rozkład pomieszczeń, mebli, sprzętów i punktów instalacji elektrycznej i wodno kanalizacyjnej.

Jeszcze lepszym pomysłem jest skontaktowanie się z projektantem na etapie rozważania zakupu domu czy mieszkania. Możesz umówić się z nim na analizę Twoich potrzeb i możliwych rozkładów poszczególnych mieszkań. Dzięki takiemu podejściu wybierzesz najbardziej optymalne mieszkanie i zyskasz pewność, że uda Ci się zrealizować w nim wszystkie swoje założenia.

kosztorys projektowy wnętrz

www.pexels.com

Czy projektant wnętrz uwzględni mój budżet i jakie inne oszczędności wiążą się z współpracą z architektem?

Każdy profesjonalny architekt wnętrz, przed przystąpieniem do prac projektowych zapyta Cię o budżet jakim dysponujesz na realizację projektu. Jeśli nie wiesz ile może to kosztować i jaką kwotę przeznaczyć na realizację, architekt udzieli Ci informacji o średnich cenach w jakich realizowane są projekty w jego pracowni. Po wspólnej analizie Twoich potrzeb, ustalicie koszt realizacji w jakiej chcesz się zamknąć. Informacja o budżecie jest bardzo ważna dla obu stron. Dzięki niej, projektant będzie wiedział, w jakiej półce cenowej może się poruszać. Już na etapie aranżacji, będziesz mieć dostęp do arkuszy z kosztorysami gdzie szacowane są koszty wyposażenia, materiałów i robocizny. Na etapie projektu możesz więc sygnalizować, jeśli coś wyda Ci się zbyt drogie, lub jeśli uznasz, że chcesz dopłacić do lepszej klasy produktu. Dostęp do takiego kosztorysu, gwarantuje Ci kontrolę nad wydatkami i eliminuje sytuację, w której zapomniało się o jakichś kosztach.

Pracownie projektowe są na bieżąco z okazjami i akcjami promocyjnymi w wielu sklepach z wyposażeniem wnętrz. Mogą podpowiedzieć Ci o możliwości zakupienia czegoś w lepszej cenie. Wielu dostawców, z którymi współpracują architekci mają specjalne rabaty tylko dla ich klientów. Nie są one wysokie i nie dotyczą wszystkich sklepów, ale przy tak dużej inwestycji jak realizacja projektu 3% upustu na część asortymentu może okazać się niemałą kwotą.

W przeciągu wieloletniej współpracy z różnymi wykonawcami, pracownie projektowe zebrały namiary na sprawdzonych i rzetelnych wykonawców. Dzięki pracy z architektem wnętrz zyskasz kontakty do solidnych fachowców, co również może przyczynić się do oszczędności, szczególnie jeśli nie masz pewności co do ekipy, która będzie wykańczać Twoje M.

oszczędności przy remoncie2

www.dreamstime.com

Jak długo trwa przygotowanie projektu?

Pamiętaj, że rzetelny proces projektowy jest czasochłonny. Trwa on 8-10 tygodni dla mieszkań o powierzchni 75-100m2 i do 8 tygodni dla mniejszych powierzchni. Większe powierzchnie mogą wymagać odpowiednio więcej czasu na zaprojektowanie. Część pracowni architektonicznych nie podejmie też tematu od zaraz. Czasami trzeba zarezerwować termin na projekt, dlatego jeśli myślisz o współpracy z profesjonalistą nawiąż z nim kontakt możliwie wcześnie. 

Pamiętaj jednak, że pracując nad wyposażaniem mieszkania na własną rękę, najprawdopodobniej potrwa to o wiele dłużej. Pracując z architektem wnętrz zaoszczędzisz mnóstwo czasu! Dobre pracownie projektowe, gromadzą jak największą ilość próbek materiałowych wybranych do projektu. Dzięki temu inwestor nie musi odwiedzać dziesiątek sklepów, bo dużą ilość próbek może zobaczyć w pracowni wnętrzarskiej. 

 

Klaudia Tworo Projektowanie Wnętrz

 

Może spodoba Ci się także wpis …

Największe błędy w projektowaniu kuchni

Największe błędy w projektowaniu kuchni

Największe błędy w projektowaniu kuchni cz. I Projektowanie kuchni bez doświadczenia w aranżacji wnętrz może okazać się trudnym wyzwaniem, w którym łatwo popełnić błędy projektowe. Kuchnia to prawdziwe pole minowe, jeśli chodzi o ilość błędów, które można popełnić...

Ile kosztuje architekt wnętrz?

Ile kosztuje architekt wnętrz?

Ile kosztuje architekt wnętrz? Bardzo często czynnikiem decydującym o wyborze pracowni wnętrzarskiej jest cena projektu wnętrz. Po wstępnej selekcji, jaką jest wybór biur projektowych na podstawie preferencji estetycznych i stylistycznych, pada pytanie o cenę...

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Klaudia Tworo

Od 15 lat zgłębiam tematy związane z wnętrzami a od 9 lat prowadzę własne biuro projektowe. Na łamach bloga poruszam tematy, które najczęściej nurtują moich klientów. Zapraszam Cię do lektury, ale także do śledzenia moich social mediów, na których na bieżąco dzielę się aktualnymi projektami i ciekawostkami z życia pracowni. 

Chcesz być informowany o nowych wpisach?

Zapisz się do newslettera i nie przegap ciekawych informacji i cennej wnętrzarskiej wiedzy ? Odbierz też prezent w postaci E-booka „Od czego zacząć urządzanie mieszkania?”.