Ile kosztuje architekt wnętrz?

26/04/2022 | 0 komentarzy

Ile kosztuje architekt wnętrz?

Bardzo często czynnikiem decydującym o wyborze pracowni wnętrzarskiej jest cena projektu wnętrz. Po wstępnej selekcji, jaką jest wybór biur projektowych na podstawie preferencji estetycznych i stylistycznych, pada pytanie o cenę usługi architekta wnętrz.  Inwestorzy bardzo często decydują o finalnym wyborze pracowni projektowej poprzez pryzmat kosztu projektu wnętrz. W tym wpisie dowiesz się, co składa się na koszt projektu wnętrz i jakimi kryteriami należy się kierować przy, wyborze architekta by współpraca z nim była opłacalna i satysfakcjonująca.

ile kosztuje architekt wnętrz

Kosz projektu wnętrz – foto z zasobów CANVA

Skąd biorą się drastyczne różnice w cenach projektów wnętrz?

Na rynku znajdziesz oferty na projekt wnętrza za 60 zł/m2 i cennik architekta wnętrz zaczynający się od 400 zł/m2 w górę. Tak duża różnica w cenach projektów może zaskoczyć, ale przede wszystkim powinna skłonić do refleksji. Kto chociaż raz na własną rękę urządzał mieszkanie, dokładnie wie, jak wiele produktów, materiałów i elementów należy wybrać do aranżacji wnętrz. Jak wiele elementów trzeba z góry przemyśleć, zaplanować i przewidzieć. Jak wiele kosztownych błędów można przy tym popełnić i jak czasochłonny jest cały proces prac realizacyjnych.   Architekt wnętrz to osoba, która musi dysponować ogromną wiedzą z zakresu materiałoznawstwa, budownictwa, instalacji elektrycznych i hydraulicznych. To osoba niezwykle kreatywna, z wyczuciem smaku, znająca świetnie aktualne trendy, ale też rynek wnętrzarski, sklepy branżowe i dobrych wykonawców.

Z doświadczenia wiem, że studia nie przygotowują do zawodu, dlatego nie bierz za pewnik wykształcenia. Ja już po pierwszym roku studiów zaczęłam dorywczą pracę dla trzech pracowni wnętrzarskich. Była to praca nadzorowana, przez osoby doświadczone, natomiast nie można powiedzieć, abym zdobyła wtedy potrzebne doświadczenie do samodzielnego projektowania. By uniknąć mnóstwa czyhających przy projektowaniu błędów, projektant wnętrz musi być przede wszystkim doświadczony, a co za tym idzie, musi mieć za sobą setki zrealizowanych projektów wnętrz. Niuansów w pracy projektowej jest tak wiele, że nie da się unikać błędów w projektowaniu bez odpowiedniego doświadczenia, a to zdobywa się tylko przez wieloletnią praktykę i nadzory autorskie na budowie. Jeśli projektant nie ma w ofercie nadzoru, zastanów się dwa razy, zanim podejmiesz z nim współpracę.

Równie ważne jest w tym zawodzie wypracowanie w sobie empatii w stosunku do inwestora oraz umiejętności słuchania i uzyskiwania precyzyjnych informacji od klienta. Tylko naprawdę dobra  komunikacja i zrozumienie gwarantuje zadowolenie inwestora z efektu finalnego. Wbrew pozorom nie jest to coś oczywistego, szczególnie dla początkujących projektantów. Często jest to też cecha, do której się dojrzewa.

jak wybrać architekta wnętrz

Empatia jako cecha architekta wnętrz  – foto z zasobów CANVA 

Jeszcze innym czynnikiem wpływającym na cenę za usługę architekta wnętrz jest rodzaj projektu. Wnętrza minimalistyczne i nowoczesne są mniej czasochłonne w projektowaniu niż wnętrza klasyczne i stylizowane. Biorąc te wszystkie kwestie pod uwagę nic więc dziwnego, że stawki za usługę projektową są tak różne.

Nie każdy inwestor jest też świadomy kosztów, jakie projektant wnętrz musi ponosić w związku z prowadzoną działalnością. Nie chodzi tu już nawet o podatki, działania marketingowe, zakup sprzętu komputerowego i wzorników czy dojazdy na inwestycje. Sporym kosztem projektanta jest oprogramowanie, bez którego zwyczajnie w dzisiejszych czasach trudno jest pracować. Najpopularniejsze oprogramowania (często też promowane w trakcie edukacji wnętrzarskiej) nie mają licencji wieczystych, co oznacza, że biuro projektowe musi ponosić ich koszt cyklicznie w zależności od wybranego pakietu. Architekci wnętrz najczęściej korzystają z kilku programów do codziennej pracy. Są to programy CAD do tworzenia rysunków wykonawczych 2D oraz programy do modelowania 3D, oraz renderingu.

Zestaw podstawowych programów do projektowania wnętrz będzie kosztował ok. 5000 zł rocznie za licencję na jedno stanowisko. Lepsze, bardziej zaawansowane programy, które dają w efekcie bardziej realistyczne wizualizacje i wpływają też na szybkość pracy, mogą kosztować nawet 15000 zł rocznie. Przy kilku stanowiskach, koszty licencji są naprawdę duże.

Aż wreszcie przechodzę do czasu. Porządny projekt wnętrz to setki godzin spędzonych na: przemyśleniu funkcji i koncepcji, na doborze materiałów, przygotowaniu wizualizacji, kosztorysów i rysunków technicznych, to wiele rozmów z inwestorami i wykonawcami. Powiedzmy, że do zaprojektowania jest 100m2. Taki projekt będzie trwał  od 8 do 10 tygodni, by zapewnić Ci profesjonalny projekt, który odciąży Cię w komunikacji z wykonawcami, zaoszczędzi Ci dziesiątek godzin w sklepach, zepnie Twój budżet i zapewni jasność działania w trakcie realizacji. Biorąc pod uwagę, ile to wszystko trwa i jak wiele zyskujesz, ale też mając na uwadze dzisiejszą inflację, koszt projektu zaczynający się od 200 zł/m2 nie powinien nikogo dziwić.

ile kosztuje architekt wnętrz

Projekt wnętrz jest czasochłonny  – foto z zasobów CANVA 

Czy dobry projekt wnętrz może być tani?

Tak i nie. Jeśli chcesz gwarancje, że projekt będzie wykonany na najwyższym poziomie, że będzie przemyślany, wykonany na legalnym oprogramowaniu przez projektantów wnętrz o dużym doświadczeniu to większe szanse na sukces masz w biurach projektowych, które się cenią. Cena idzie w parze z wieloletnim doświadczeniem i jakością. Takie biura wiedzą, za co płaci klient i dostarczają projekt w najwyższej jakości.

Możesz szukac też tańszych opcji.  Może też być tak, że nawet trafisz na architekta wnętrz, który jest świetny w tym co robi, ale już dużo słabszy w kalkulacjach i robi projekty za półdarmo na granicy opłacalności. To jest super okazja dla Ciebie, choć taki projektant to chodząca niewiadoma. Jest pewne ryzyko, że może szybko zamknąć interes lub wpadnie w depresje, co też nie wróży zbyt dobrze dla Waszej współpracy 😉  To tak pół żartem pół serio.

Przed wyborem architekta upewnij się, za co konkretnie płacisz i co otrzymujesz w cenie projektu. Chętnie poznam Twoje zdanie w tym teamcie. Koniecznie daj znać w komentarzu.

Zapytaj o wycenę projektu przez fromularz kontaktowy CENA PROJEKTU WNĘTRZ

 

Klaudia Tworo Projektowanie Wnętrz

Może spodoba Ci się także wpis …

Największe błędy w projektowaniu kuchni

Największe błędy w projektowaniu kuchni

Największe błędy w projektowaniu kuchni cz. I Projektowanie kuchni bez doświadczenia w aranżacji wnętrz może okazać się trudnym wyzwaniem, w którym łatwo popełnić błędy projektowe. Kuchnia to prawdziwe pole minowe, jeśli chodzi o ilość błędów, które można popełnić...

Czy warto zatrudnić architekta wnętrz?

Czy warto zatrudnić architekta wnętrz?

Czy warto współpracować z projektantem wnętrz?   Projekt wnętrz w dzisiejszych czasach nie jest już usługą bardzo luksusową. Choć nadal tu i tam słyszy się, że architekt wnętrz to kaprys ludzi o odpowiednio zasobnym portfelu. Koszt projektu w porównaniu do kosztu...

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Klaudia Tworo

Od 15 lat zgłębiam tematy związane z wnętrzami a od 9 lat prowadzę własne biuro projektowe. Na łamach bloga poruszam tematy, które najczęściej nurtują moich klientów. Zapraszam Cię do lektury, ale także do śledzenia moich social mediów, na których na bieżąco dzielę się aktualnymi projektami i ciekawostkami z życia pracowni. 

Chcesz być informowany o nowych wpisach?

Zapisz się do newslettera i nie przegap ciekawych informacji i cennej wnętrzarskiej wiedzy ? Odbierz też prezent w postaci E-booka „Od czego zacząć urządzanie mieszkania?”.