Rośliny we wnętrzach

13/10/2017 | 0 komentarzy

Rośliny we wnętrzach, które oczyszczają powietrze.

 

Rok 2017 to zdecydowanie czas zielonej rewolucji. Wszechobecna intensywna zieleń palmy monstery może oznaczać tylko jedno – botaniczny wystrój wnętrz znów zagościł w naszych domach. Miejmy nadzieję, że nie jest to tyko chwilowe! Warto się więc w tym miejscu zatrzymać i opowiedzieć coś więcej o tym jak wiele korzyści może nam przynieść posiadanie roślin we wnętrzach.

Podczas wybierania roślin do domu najczęściej sugerujemy się ich wyglądem. Warto jednak zainteresować się tym jak dana roślina będzie oddziaływać na nas. Świat roślin jest bardzo rozbudowany, czasem zbyt skomplikowany. Niektóre rośliny produkują tlen w dzień, niektóre w nocy, inne z kolei regulują wilgotność w pomieszczeniach, jednak wszystkie je coś łączy – ich obecność wpływa na dobre samopoczucie domowników.

Liczbę roślin na świecie szacuje się na około 500 tys. gatunków, i nie sposób przyjrzeć się każdemu z osobna. Postanowiliśmy jednak przeanalizować rośliny domowe, a konkretnie cztery gatunkom, które niosą najwięcej korzyści dla domowników.

Palma Areka Żółtawa (Chrysalidocarpus lutescens) bywa nazywana również Złotowcem. Zasłynęła głównie ze swoich właściwości oczyszczania powietrza. Roślina ta działa niczym filtr, usuwa CO2 i zamienia go w tlen, dzięki temu polepsza się jakość powietrza pomieszczenia w którym stoi. Oprócz tego poprawia ona wilgotność powietrza dzięki parowaniu, a także neutralizuje szkodliwe gazy (np. z drukarek lub farb).

 

zielonyogrodek pl

www.zielonyogrodek.pl

 

hellogow co

www.hellogow.co

 

Sansewieria Gwinejska, popularnie zwana jest Wężownicą lub Językami Teściowej. Choć nie każdy chciał by mieć Języki Teściowej w sypialni to potwierdzono, że roślina ta jest najlepszym nocnym producentem tlenu 😉 . Zmniejsza zarówno ilość alergenów w powietrzu, jak i doskonale oczyszcza powietrze z toksyn wchłaniając je m.in formaldehydu, toluenu, benzenu, ksylenu i tlenku azotu, które uwalniają się z farb, lakierów, sklejek, sztucznych tkanin, drukarek, spalin. Ponadto zmniejsza ilość alergenów w powietrzu, zatem jest przyjazna dla alergików. Zaliczana jest do roślin sypialnianych, ponieważ to właśnie w nocy zamienia CO2 na tlen.

 

plantorma dk

www.plantorma.dk

 

leedyinteriors com

www.leedyinteriors.com

 

Epipremnum Złociste, nazywane jest często Diabelskim Bluszczem. Roślina ta jest szczególnie wyjątkowa ponieważ zmniejsza zanieczyszczenie powietrza spowodowane chemikaliami używanymi w procesie produkcji i obróbki mebli. Rzadko się nad tym zastanawiamy ale większość mebli w naszych domach pokryta jest lakierami, farbami, wzmocniona klejem. Pozornie wydaje się, że nie powinno nam to zagrażać ponieważ, zakupiliśmy gotowy mebel, już wyschnięty, gotowy do użytku. Niestety, takie związki ulatniają się jeszcze bardzo długo po zakończonym procesie produkcji.

 

gardeningknowhow com

www.gardeningknowhow.com

 

sitsitso com

www.sitsitso.com

 

Skrzydłokwiat (Spathiphyllum) wyjątkowa roślina która nie tylko ma właściwości oczyszczające powietrze (wychwytuje toksyczne substancje lotne jak np. aceton, alkohol czy benzen), ale także charakteryzuje się wyjątkowym wyglądem. Błyszczące zielone liście, wytworne białe kwiaty, często o bardzo przyjemnym zapachu, sprawiają, że wygląda bardzo elegancko, idealna wkomponowuje się w wnętrze salonu czy sypialni.

 

blog aprilandmay com

www.blog.aprilandmay.com

 

ofspringandsummer blogspot co uk

www.ofspringandummer.blogspot.co.uk

 

Warto wprowadzić do wnętrz odrobinę zieleni, nie tylko ze względu na jej walory wizualne, ale właśnie ze względu na czyste powietrze, dobry mikroklimat oraz lepszą wilgotność powietrza. Tylko tyle i aż tyle 🙂

 

Klaudia Tworo Projektowanie Wnętrz

 

Może spodoba Ci się także wpis …

Największe błędy w projektowaniu kuchni

Największe błędy w projektowaniu kuchni

Największe błędy w projektowaniu kuchni cz. I Projektowanie kuchni bez doświadczenia w aranżacji wnętrz może okazać się trudnym wyzwaniem, w którym łatwo popełnić błędy projektowe. Kuchnia to prawdziwe pole minowe, jeśli chodzi o ilość błędów, które można popełnić...

Ile kosztuje architekt wnętrz?

Ile kosztuje architekt wnętrz?

Ile kosztuje architekt wnętrz? Bardzo często czynnikiem decydującym o wyborze pracowni wnętrzarskiej jest cena projektu wnętrz. Po wstępnej selekcji, jaką jest wybór biur projektowych na podstawie preferencji estetycznych i stylistycznych, pada pytanie o cenę...

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Klaudia Tworo

Od 15 lat zgłębiam tematy związane z wnętrzami a od 9 lat prowadzę własne biuro projektowe. Na łamach bloga poruszam tematy, które najczęściej nurtują moich klientów. Zapraszam Cię do lektury, ale także do śledzenia moich social mediów, na których na bieżąco dzielę się aktualnymi projektami i ciekawostkami z życia pracowni. 

Chcesz być informowany o nowych wpisach?

Zapisz się do newslettera i nie przegap ciekawych informacji i cennej wnętrzarskiej wiedzy ? Odbierz też prezent w postaci E-booka „Od czego zacząć urządzanie mieszkania?”.