Innowacja z natury – spieki kwarcowe

19/03/2018 | 0 komentarzy

Innowacja z natury – spieki kwarcowe

 009

www.decokwadrat.pl

 

Od początku istnienia człowiek dążył do doskonałości i piękna. Przechodząc przez kolejne epoki szukał sposobów ułatwiających codzienne życie i funkcjonowanie w otaczającym go świecie. Przez tysiące lat nic się w tej kwestii nie zmieniło. Dziś – opierając się na osiągnięciach przodków – wciąż poszukujemy ideału, niemal w każdej sferze naszego życia.

 

010

www.decokwadrat.pl

 

Nie inaczej sprawa wygląda w branży architektonicznej, wnętrzarskiej czy wykończeniowej. W ciągu kilku ostatnich lat na światowym (w tym oczywiście polskim) rynku pojawiła się niezliczona ilość innowacyjnych produktów. Producenci nie poprzestają na dobrze znanych, sprawdzonych materiałach, lecz wciąż poszukują nowych możliwości i rozwiązań, wierząc, że dosięgną ideału.

 

021

www.img.edilportale.com

 

022

www.ilgranito.be

 

Lecz czy innowacja zawsze jest lepsza od tradycji? Teoretycznie – tak być powinno. Jednak bardzo często obawiamy się nowości, nie znając produktu wolimy wybrać dobrze znane, sprawdzone rozwiązania. Ale czy produkty, które pojawiają się na rynku jako nowości są nimi naprawdę?

 

002

www.silceramiche.pl

 

006

www.laminam.pl

 

ZNANY PRODUKT O NIEZNANEJ NAZWIE

Na polskim rynku pojawiły się kilka lat temu jako nowość – bardzo wysoka jakość, świetny wygląd, różnorodność wzorów i szeroki wachlarz zastosowań – SPIEKI KWARCOWE. Czy rzeczywiście zasłużyły na miano innowacji? Jak i z czego powstają? Gdzie można je stosować? Jakie są ich zalety i wady? Najwyższy czas przyjrzeć się spiekom z bliska.

 

012

www.decokwadrat.pl

 

Spieki kwarcowe to mieszanina materiałów naturalnych, głównie kwarcu (skąd ich nazwa), iłów łupkowych, skał granitowych oraz pigmentów ceramicznych. Sproszkowane i wymieszane w odpowiednich proporcjach składniki są prasowane, a następnie spiekane w temperaturze sięgającej około 1200 stopni Celsjusza.

 

Zatem pod względem chemicznym spieki kwarcowe to nic innego jak dobrze znany od wielu lat gres. Lecz na czym polega różnica? Jak zwykle – tkwi w szczegółach.

 

023

www.laminam.pl

 

Chodzi przede wszystkim o ich wymiary – format i grubość. Spieki są produkowane i sprzedawane jako płyty wielkoformatowe (m.in. 100×300 cm, 100×100 cm, 50×150 cm i in.) przy grubości od 3 do 12 mm (m.in. 3, 5, 10 czy 12 mm). To zdecydowanie ich największa zaleta – metr kwadratowy płyty waży zaledwie 8 kg!

 

O ile duży format świetnie sprawdzi się na dużych powierzchniach, to problem pojawia się przy mniejszych pomieszczeniach. Spore straty materiału to straty finansowe (spieki nie należą do najtańszych) – każdy inwestor unika ich jak ognia.

 

 005

www.laminam.pl

 

Kolejny duży plus tego materiału to trwałość. Spieki są bardzo wytrzymałe na zarysowania, ścieranie i odbarwienia,  a ich właściwości pozostają niezmienne nawet przy intensywnym użytkowaniu i czyszczeniu. Ponadto są odporne na wszelkie rozpuszczalniki i detergenty, nie uwalniają żadnych substancji (nadają się do kontaktu z żywnością), są higieniczne (na ich powierzchni nie rozwijają się pleśnie, bakterie, ani grzyby) oraz mrozoodporne. Podobnie jak w przypadku ceramiki czy tradycyjnych płytek gresowych – spieki mogą być antypoślizgowe, co daje możliwość użycia ich na posadzkach zewnętrznych (np. tarasy, chodniki, schody zewnętrzne) oraz w pomieszczeniach narażonych na częsty kontakt z wodą (np. łazienki, baseny).

 

020

www.studioinvita.pl

 

Materiał ten, podobnie jak płytki ceramiczne, nie jest elastyczny i podlega naprężeniom. Podczas jego użytkowania mogą zdarzyć się przypadki uszkodzeń, np. pod wpływem uderzenia z dużą siłą, a także kontaktu z bardzo gorącymi naczyniami.

 

004

www.dboskar.com


 008

www.decokwadrat.pl

 

Spieki kwarcowe występują w bardzo dużej gamie kolorystycznej – imitują rysunkiem i fakturą m.in. kamień, metal, drewno czy beton. Dzięki temu oraz swoim parametrom technicznym – płyty gresowe mogą śmiało konkurować z innymi materiałami. Świadczy o tym coraz częstsze stosowanie ich we wnętrzach – jako wykończenie ścian i podłóg, a także drzwi i frontów mebli oraz użycie na blatach stołów, kuchennych, łazienkowych czy laboratoryjnych. Doskonale sprawdzą się również na elewacjach budynków (na fasadach wentylowanych), dając niezwykle nowoczesny efekt.

 

001

www.laminam.pl

 

PRZESZŁOŚĆ I PRZYSZŁOŚĆ TERAZ

Dążenie do ideału i ewolucja to nie tylko patrzenie naprzód, ale także bazowanie na osiągnięciach i zdobyczach przeszłości. Ze znanych, naturalnych komponentów i przy zastosowaniu zupełnie nowej technologii powstał materiał łączący tradycję z nowoczesnością, wytrzymałość i design. Wbrew obietnicom producentów – spieki kwarcowe nie są idealne, jednak mimo kilku mankamentów mają duże szanse, aby na stałe zagościć we wnętrzach i na fasadach.

 

Czy tak się stanie? Wszystko zweryfikuje czas.

 

 011

www.decokwadrat.pl

 

024

www.aitana.pl

 

025

www.detail.de

 

Klaudia Tworo Projektowanie Wnętrz

 

Może spodoba Ci się także wpis …

Największe błędy w projektowaniu kuchni

Największe błędy w projektowaniu kuchni

Największe błędy w projektowaniu kuchni cz. I Projektowanie kuchni bez doświadczenia w aranżacji wnętrz może okazać się trudnym wyzwaniem, w którym łatwo popełnić błędy projektowe. Kuchnia to prawdziwe pole minowe, jeśli chodzi o ilość błędów, które można popełnić...

Ile kosztuje architekt wnętrz?

Ile kosztuje architekt wnętrz?

Ile kosztuje architekt wnętrz? Bardzo często czynnikiem decydującym o wyborze pracowni wnętrzarskiej jest cena projektu wnętrz. Po wstępnej selekcji, jaką jest wybór biur projektowych na podstawie preferencji estetycznych i stylistycznych, pada pytanie o cenę...

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Klaudia Tworo

Od 15 lat zgłębiam tematy związane z wnętrzami a od 9 lat prowadzę własne biuro projektowe. Na łamach bloga poruszam tematy, które najczęściej nurtują moich klientów. Zapraszam Cię do lektury, ale także do śledzenia moich social mediów, na których na bieżąco dzielę się aktualnymi projektami i ciekawostkami z życia pracowni. 

Chcesz być informowany o nowych wpisach?

Zapisz się do newslettera i nie przegap ciekawych informacji i cennej wnętrzarskiej wiedzy ? Odbierz też prezent w postaci E-booka „Od czego zacząć urządzanie mieszkania?”.